piątek, 29 grudnia 2017

Życzenia noworoczne



Szczęśliwego Nowego Roku, powodzenia w życiu osobistym i zawodowym oraz samych sukcesów! 



                                                                          Życzą pracownicy
                                                               Gminnej Biblioteki Publicznej
                                                                                w Siennie

                                                                     

czwartek, 21 grudnia 2017

Polecam do przeczytania




Bohaterami książki jest Mania nauczycielka i jej mąż Paweł pracownik banku. Małżeństwo jak wiele innych żyje obok siebie nie dostrzegając potrzeb i problemów współmałżonka. Wychowują dwoje dzieci nastoletnią i zbuntowaną Anię i pięcioletniego Mateusza. Kiedy na horyzoncie pojawia się dawna wyidealizowana miłość Marianny o której kobieta tak naprawdę nigdy nie zapomniała, kobieta wdaje się w  romans z dawnym chłopakiem. Przyczynia się to do rozpadu małżeństwa. Kobieta również w tym czasie wyczuwa u siebie guza piersi i przeżywa chwile grozy kiedy czeka na wyniki badań.
Powieść ma też drugie dno. Pisarka zachęca do samobadania piersi gdyż może to uratować życie.

środa, 20 grudnia 2017

Pani Daniela Ziętala nasza lokalna poetka



Miło mi zaprezentować mały fragment twórczości pani Danieli Ziętali, autorki tomiku wierszy o papieżu Janie Pawle II.

Pani Daniela pisze o sobie:
Pochodzę ze Starachowic. Od ponad 46 lat mieszkam w Siennie, prowadzę Zakład Fryzjerski w którym wyuczyłam wiele uczennic. Za wieloletnią pracę byłam czterokrotnie odznaczana przez Izbę Rzemiosła w Radomiu i Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie m. in. Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego.
Pracowałam w Wojewódzkiej Komisji Fryzjerskiej jako egzaminatorka. Fryzjerstwo to moja pasja na którą poświęciłam całe życie. Oprócz tego mam jeszcze wiele innych zainteresowań, którymi się zajmuję. Uczęszczam do Chóru Integracji Międzypokoleniowej przy Gminnym Ośrodku Kultury, oraz jestem studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dwukrotną finalistką plebiscytu Echa Dnia - Kobieta Przedsiębiorcza.
Poza swoimi pasjami znajduję też czas na pisanie wierszy i piosenek. Tematy podpowiada mi świat który mnie otacza i wydarzenia które mnie inspirują. Niektóre moje wiersze były prezentowane w Radio Lipsko i w czasopiśmie Życie Powiśla. Wydałam też tomik wierszy o wspaniałym Polaku Janie Pawle II. Pragnę podzielić się z Państwem tym o czym piszę.

                                                                                   Pozdrawiam Daniela



" Przyszedł On na świat"      Daniela Ziętala
                                            27 grudzień 2015 r.



Przyszedł On na świat
by ludzkość zbawić
swą małą rączką
świat pobłogosławić.
                          
                            Przyszedł w noc mroźną
                            by serca rozgrzać
                            i całemu światu
                            swoją miłość rozdać.

Niechaj Betlejem
święta ziemia Jego
uwielbia zawsze Jezusa małego.
                         
                           Tam się narodził
                           Maria go powiła
                           w małej stajence
                           w żłóbku położyła.

I choć noc mroźna
grudniowa była
Jego matuchna
siankiem go okryła.
                      
                          Sercem matczynym
                          Jego ogrzewała
                          zaśnij maleńki
                          cichutko śpiewała.







" Dlaczego?"                 Daniela Ziętala

                                       27 grudzień 2015 r.




W małym pokoiku
siedzi sama matka
i bardzo jest smutna
że w noc wigilijną
nie usłyszy trzasku
łamania białego opłatka.

Kiedyś z radością wielką
dzieci przyjeżdzały
razem z wnuczętami
potem prawnuk mały.

Dziś strapiona bardzo
wciąż ich oczekuje
wkrótce może przyjadą
ciągle nasłuchuje.

I jeszcze ma w sercu
maleńką nadzieję
że jej smutne serce
ich miłość ogrzeje.

Lecz nikt do drzwi matki
już dziś nie zapuka
sama śpiewa kolędę
pocieszenia szuka.

Życzenia na Boże Narodzenie









Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia wszystkim naszym czytelnikom i ich rodzinom przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej atmosferze.

                                                                     Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej
                                                                                                w Siennie.

czwartek, 14 grudnia 2017

Chwalimy się

Gminna Biblioteka Publiczna w Siennie otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Do listu dołączony jest piękny okolicznościowy egzemplarz " Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W środku znajduje się pamiątkowy wpis Pierwszej Damy pani Agaty Kornhauser Duda.






czwartek, 7 grudnia 2017

Polecam do przeczytania




Piękna saga opisująca losy rodziny Szymczaków. W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze. Na skutek reformy rolnej tracą gospodarstwo i Bronek najstarszy z rodzeństwa wyrusza do miasta za pracą. Zatrudnia się przy budowie Nowej Huty. Z czasem sprowadza do miasta młodsze rodzeństwo. Na wsi zostają tylko matka i siostra Dorotka. Autorka pomieszała w książce fikcję literacką z autentycznymi zdarzeniami. Część postaci wykreowanych przez pisarkę wzorowana jest na postaciach historycznych. Saga o Szymczakach to wspaniała historia, dla której tło stanowią wczesne lata PRL-u. Historia opowiada losy rodziny, w których nie brakuje zbrodni, a także zemsty. Polecam i czekam na czwarty tom sagi.





poniedziałek, 4 grudnia 2017

Polecam do przeczytania






Jeśli szukacie pięknej opowieści o przyjaźni, miłości i rodzinie, odnajdziecie to w  powieści Izabeli M. Krasińskiej. Za głosem serca to dowód na to, że mimo ciągłych wyzwań i trudności stawianych przez los, warto czekać na lepsze dni, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Nawet najboleśniejsze chwile potrafią wzmacniać. Polecam tym bardziej, że akcja powieści toczy się w Radomiu.

Książki o Józefie Piłsudskim




150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego




Józef Piłsudski (1867-1935) – polski polityk, wojskowy i przywódca państwa. Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na dzisiejszej Litwie w zbiedniałej rodzinie szlacheckiej. Studiował medycynę w Charkowie; jako dwudziestolatek został zesłany na Syberię, skąd powrócił po pięciu latach. Działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, współzałożyciel jej odłamu – PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Redagował nielegalne pismo „Robotnik”. Organizator Związków Strzeleckich i Legionów Polskich w zaborze austriackim. Dowódca Pierwszej Brygady Legionów. W początkowych dniach I wojny światowej podjął nieudaną próbę wzniecenia powstania narodowego na obszarze zaboru rosyjskiego. Od 1914 do 1917 roku główny Komendant Polskiej Organizacji Wojskowej. Następnie aresztowany i osadzony w niemieckiej twierdzy w Magdeburgu, co wzmocniło jego renomę jako bojownika o polską niepodległość. Uwolniony w początku listopada 1918 roku przybył do Warszawy i 22 dnia miesiąca przyjął stanowisko Naczelnika Państwa. Zwierzchnik sił zbrojnych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przed rozpoczęciem ofensywy na Kijów mianowany Marszałkiem Polski. 16 sierpnia 1920 roku wyprowadził decydujący manewr oskrzydlający znad Wieprza, który przesądził o zwycięstwie w bitwie warszawskiej.
Po uchwaleniu konstytucji marcowej, znacząco ograniczającej rolę głowy państwa, zrezygnował z ubiegania się o urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zrzekł się wszelkich funkcji państwowych i osiadł w dworku w Sulejówku. W 1926 roku przeprowadził wojskowy zamach stanu, przejmując realną władzę w państwie. W kolejnych latach piastował urzędy Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych i ministra spraw wojskowych, a przejściowo także premiera. Podjął się demontażu instytucji demokratycznych, zbudował skupione wokół siebie środowisko tak zwanej Sanacji i uzależnił od siebie zarówno parlament, jak i prezydenta, na którego wyznaczył profesora chemii, Ignacego Mościckiego. Pełnię władzy przejął w 1930 roku na skutek zmanipulowanych i częściowo sfałszowanych wyborów parlamentarnych nazywanych „wyborami brzeskimi”. Zmarł 12 maja 1935 roku w niespełna trzy tygodnie po uchwaleniu nowej konstytucji, mającej ugruntować jego pozycję polityczną.

wtorek, 28 listopada 2017

Polecam do przeczytania


Ponadczasowa powieść o sile kobiecych więzi
Tajemnica, przeznaczenie, miłość i zbrodnia




Anglia, XIX wiek. Na zamku Cantendorf w niejasnych okolicznościach umiera czwarta żona hrabiego. Cała okolica huczy od plotek: czy winny jest wdowiec, jego kochanka, gospodyni, a może wiedźma? Tymczasem wśród tej zawieruchy niespodziewanie rodzi się prawdziwa miłość. Czy uda się ocalić to uczucie? „Tajemnica zamku” to lekka i wciągająca opowieść o sile kobiecej więzi i zasadach, które przetrwały stulecia. Pierwszy tom trylogii „Saga rodu Cantendorfów” autorstwa bestsellerowej pisarki Krystyny Mirek ukaże się 15 lutego nakładem Edipresse Książki.
Krystyna Mirek, autorka powieści obyczajowych, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem i zdobywają listy bestsellerów, prezentuje swoją najnowszą serię – „Sagę rodu Cantendorfów”. Pierwszy tom trylogii pt. „Tajemnica zamku” nie jest kryminałem, choć już na pierwszej stronie pada pytanie, kto zabił. Nie jest także  powieścią historyczną, mimo że akcja toczy się w XIX wieku. Krystyna Mirek snuje obyczajową opowieść o sile kobiecych więzi, rodzinnych sekretach i spełnianiu marzeń – czasem za zbyt wysoką cenę, a także o miłości – zarówno tej od pierwszego wejrzenia, jak i tej z dłuższym stażem, wypróbowanej przez życie.
Pierwszy tom o tytule „Tajemnica zamku” rozpoczyna się śmiercią hrabiny Cantendorf. Cała okolica natychmiast zaczyna się zastanawiać, czy kobieta faktycznie zmarła na suchoty, czy może ktoś ją zamordował? Owdowiały hrabia Aleksander pragnie dziedzica, więc wśród młodych panien panuje poruszenie. Strach o życie mieszka się z ochotą na wielki majątek. Lasy, łąki, liczne wsie, potężny wiekowy zamek, domy w Londynie – to wszystko należy do Aleksandra, któremu nie brakuje zresztą też inteligencji i uroku. Jednak to już czwarta żona, która zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, więc nie wiadomo, czy kolejna wybranka hrabiego nie pójdzie w jej ślady… Wśród podejrzanych znajdują się też kochanka Aleksandra, gospodyni sprawująca władzę na zamku, a także wzbudzająca lęk wiedźma Alice.
Tymczasem rodzina Miltonów, dzierżawiąca od hrabiego Cantendorfa dwór i największy folwark, stoi na skraju bankructwa. To skutek nieudanych interesów głowy rodziny. Żona i córka Amelia nie mają odwagi skrytykować decyzji pana Miltona, jednak niepokorna córka Kate głośno się buntuje. Główna bohaterka powieści ma charakter równie ognisty, co kolor włosów oraz dusi się w ciasnym gorsecie konwenansów. Mimo to zgadza się pomóc ojcu w ryzykownym planie, który jego zdaniem ma uratować sytuację. Tymczasem wśród całego zamieszania, zupełnie niespodziewanie rodzi się prawdziwe uczucie. Czy miłość przetrwa i jaką cenę przyjdzie za nią zapłacić?
„Tajemnica zamku” oraz cała „Saga rodu Cantendorfów” to powieść przenosząca czytelników w przeszłość, osadzona w świecie koronek, balów i zamków. Jednak okazuje się, że XIX-wieczne kobiety, w misternie ułożonych fryzurach i ściśniętych gorsetami sukniach, miały często takie same rozterki, jak kobiety współczesne. Dziś także nie brakuje dramatów, konfliktów, mezaliansów i wielkich uczuć. Kobiece problemy oraz sposoby ich rozwiązania pozostają uniwersalne. Na przestrzeni epok kobiety musiały dysponować podobnymi umiejętnościami i wiedzą, by zbudować szczęśliwy związek, odnaleźć własną życiową drogę czy chronić swoją niezależność. Krystyna Mirek opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, a całość ubiera w wyjątkowy kostium historyczny wiktoriańskiej Anglii.


czwartek, 23 listopada 2017

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanie dla bibliotek



Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Siennie otrzymała 8 000 zł. dofinansowania na zakup nowości wydawniczych do biblioteki. Środki pochodzą z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu " Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1- zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.


Zakupione zostały nowości dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z literatury pięknej oraz popularnonaukowej.

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zaznajomienia się z nowościami  wydawniczymi.

Pierwsze Forum Animatorów Kultury powiatu lipskiego













Pierwsze forum za nami. Było bardzo ciekawie. Można było zainspirować się wieloma ciekawymi pomysłami. W jednym miejscu zgromadziło się dużo ludzi którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i nabytym doświadczeniem. Dziękuję organizatorom za zaproszenie i mam nadzieję, że jeszcze będzie mi dane spotkać się za rok w tak zacnym gronie.

poniedziałek, 20 listopada 2017

Polecam do przeczytania









Michał uzdolniony artystycznie student informatyki. Beztroski, pewny siebie model. Pewnego dnia dostaje telefon o wypadku i śmierci rodziców. Staje przed koniecznością zaopiekowania się czteroletnim bratem i musi zostawić swoje życie w mieście i powrócić do małej miejscowości.Kiedy zaczyna porządkować sprawy po śmierci rodziców wychodzą na światło dzienne historie o których chłopak nie miał do tej pory pojęcia. Książka godna polecenia.


 Kinga ma prawie 40 lat i nieudane małżeństwo na koncie. Gdy ją poznajemy właśnie zmarł jej ukochany tata, a matka jest pacjentką szpitala psychiatrycznego. Kinga porządkując rzeczy ojca przez przypadek odnajduje zdjęcie od którego rozpoczyna się cała historia. Przekonajcie się sami polecam.
 
 
 
 
 

czwartek, 16 listopada 2017

poniedziałek, 13 listopada 2017

Polecam do przeczytania













Piękna książka o miłości dwojga bardzo samotnych ludzi. Żadne z nich nie wierzy w przeznaczenie, ale to nie znaczy, że przeznaczenie nie wierzy w nich.

Karina i Aleksander poznają się przypadkiem w deszczowy wakacyjny dzień, ratując potrąconego psa. Oboje są młodzi i straszliwie samotni. Szybko rodzi się między nimi intensywne, namiętne uczucie, ale na jego drodze stoi tragiczna przeszłość Kariny, tajemnica Aleksandra i ogromna odległość – ona na stałe mieszka w Polsce, on w Kanadzie.

'Kiedy na mnie patrzysz' to poruszająca opowieść o uzdrawiającej mocy miłości, która jest najlepszym lekarstwem na głębokie psychiczne rany, a także o intymności i erotycznej bliskości pomiędzy dwojgiem ludzi.

Żegnamy panią Marię Nowak (1949-2017)










Z żalem przyjęliśmy do wiadomości, że dnia 7 listopada 2017 tragicznie zmarła pani Maria Nowak w wieku 68 lat. Była  długoletnią kierowniczką Filii Bibliotecznej w Jaworze Soleckim. Panią Marię pamiętamy jako bardzo sumienną, kompetentną i  zaangażowaną w swoją pracę osobę. Pani Nowak pracowała do końca istnienia filii bibliotecznej.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Pani Mario, na zawsze zostaniesz w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju.

piątek, 10 listopada 2017

Święto Odzyskania Niepodległości











A jak Ciebie kto zapyta:
Kto Ty taki, skąd Ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.

piątek, 3 listopada 2017

Polecam do przeczytania






Ta miłość nie powinna się zdarzyć. Porywająca opowieść o losach grupy młodych ludzi na tle bałkańskiej wojennej zawieruchy początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykła historia miłości Chorwatki Jasminy i Serba Dragana. Miłości, która w świecie ogarniętym etniczną nienawiścią nie powinna się zdarzyć. Współcześni Romeo i Julia mają przeciw sobie wszystkich: nacjonalistycznie nastawionego ojca Jasminy, serbskiego szpiega, a nawet matkę Dragana - Polkę. Katarzyna wprowadza w ich związek zamęt nie mniejszy niż zwaśnieni politycy. Ucieczką od wojennej rzeczywistości i nieoczekiwanych splotów zdarzeń staje się dla młodych bohaterów świat teatru i miłość. Czy jednak uda im się przetrwać w mrocznych czasach? Książka znakomicie ukazuje kontrast między egzystencją w oblężonym Sarajewie pełnym wojennych trudów, lecz też egzotyki i tradycji, a życiem w Warszawie zachłyśniętej otwarciem się na Zachód. To opowieść o wielkim uczuciu, które potrafi ocalić. Choćby na chwilę...
II tom „Sagi bałkańskiej”
Jasminie udaje się wyrwać z sarajewskiego piekła. Wyrusza w drogę, która jednak naznaczona jest dramatycznymi wydarzeniami, i tymi historycznymi,  i całkiem osobistymi.
Mostar, Dubrownik, Hvar, a w końcu Polska. Dziewczynę wszędzie czekają niełatwe wybory. Jedno pozostaje stałe – miłość do Dragana i wiara w jego odnalezienie.
W dobry los chłopaka wierzy też jego polska matka
Katarzyna i walczący na wojnie przyjaciel Haris. A Olja?
Być może to jej przypadnie główna rola w tej układance losu. Pamięć jednak potrafi płatać figle…
To niezwykła opowieść o sile miłości, przeczuciach i pamięci. I o tym, że, na szczęście, mieszkają w niej nie tylko demony.
 Po odnalezieniu Dragana, Jasminie wydaje się, że w końcu nadszedł czas na szczęśliwy finał ich historii. Jednak nic bardziej mylnego. Do tej pory przeszkodą dla związku bośniackiej Chorwatki z Serbem była głównie bratobójcza wojna, teraz bariery są w nich samych. Bo gdy przeżyje się żałobę albo straci pamięć, nic nie będzie takie jak wcześniej. Upiory przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. Na dodatek w bałkańskim kotle znowu wrze, na Belgrad lecą NATO-wskie bomby. Jasmina ucieka w aktorską pasję, w której wspiera ją charyzmatyczny szef Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Za Draganem jednak podążają cienie. Przebaczyć trudno, szczególnie sobie. Czy zatem jest jeszcze szansa na miłość? A może to czas na pożegnanie?

piątek, 27 października 2017

Polecam do przeczytania




Pierwsza część drugiej serii „Cukierni Pod Amorem”.

Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do konkursu. Waldemar i Helena martwią się nie tylko o debiut zawodowy Zbyszka, lecz także o jego nowy związek z nieznaną dziewczyną.
Złymi przeczuciami napawa ich również zapowiedziana wizyta prawniczki z Nowego Jorku - Moniki Grochowskiej-Adams, zatrudnionej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni. Podczas obchodów Monika Grochowska-Adams nieoczekiwanie spotyka dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Obie panie, dziś już pod siedemdziesiątkę, to kobiety sukcesu, wracają jednak tu, gdzie upłynęło ich dzieciństwo. To spotkanie nie jest przypadkowe. Tessa, poważnie chora, przyjeżdża do Gutowa, aby załatwić niedokończone przed laty sprawy…

poniedziałek, 23 października 2017



Anna wiedzie spokojne życie aż do dnia, gdy w skrytce w biurku znajdzie listy, z których wynika, że była adoptowanym dzieckiem.Żeby wyjaśnić tę historię rodzinną, jedzie na Kaszuby, zabierając ze sobą córkę Kasię i wnuczkę Elizę.Ciepła opowieść o sile kobiecej przyjaźni i więzów rodzinnych, a także o tym, że miłość przychodzi w najmniej spodziewanym momencie wystarczy się na nią otworzyć.







Magiczne miejsce, spełnione marzenia, odmieniony los

Trzy kobiety, trzy nowe życia

Kontynuacja bestsellerowych "Kilku godzin do szczęścia"

Na wzgórzu pełnym słońca spełniają się marzenia Anny, Kaśki i Elizy. Lato przynosi im miłość, o jakiej zawsze marzyły. Tajemnice z przeszłości zmieniają teraźniejszość. Na magicznych Kaszubach wszystko jest możliwe...

Anna po kilku tygodniach pobytu w Parchowie i odnalezieniu swoich korzeni, decyduje się pozostać na Kaszubach do końca lata. Notariusz, który ma prowadzić jej sprawy spadkowe, coraz bardziej fascynuje ją jako mężczyzna. Kaśka przeżywa nową-starą miłość z Krzysztofem, ale powoli zaczyna do niej docierać, że poznany niedawno przypadkiem Maciej jest tym mężczyzną, na którego czekała wiele lat. Związek Elizy i Igora przeżywa wiele zawirowań - młodość wszak ma swoje prawa.










Czasem wymarzone gwiazdki spadają z nieba. Warto się nimi dzielić, bo darowane szczęście wraca z nawiązką.

Opowieść o trzech kobietach, które wygrały losy na loterii życia.

Anna, Kaśka i Eliza zarzuciły w „Iskierce” kotwicę – dobiły do portu, który stał się ich nowym domem. Na Kaszubach znalazły swoich mężczyzn i wraz z nimi nadają wyczekanym miłościom pożądany kształt. Wzgórze pełne słońca, na którym zamieszkały, nieustannie dodaje im sił. Zdarzające się niepowodzenia już ich nie załamują, lecz mobilizują do walki. Ich dobro oraz optymizm są zaraźliwe, więc dokoła gromadzą liczne towarzystwo. „Iskierka” tętni życiem jak nigdy dotąd!